XI Noc Naukowa
W naszej szkole odbyła się już po raz jedenasty noc matematyczno - informatyczna. Impreza rozpoczęła się w piątek o godz. 19.00, a zakończyła w sobotę o 7.00 rano. W nocnym pikniku wzięło udział aż 160 uczniów z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej Sportowej.

Imprezę uświetniła obecność studentów Koła Naukowego „Kolor” z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy poprowadzili niecodzienne wykłady, warsztaty i prezentacje dla wszystkich uczestników.

Pierwszym punktem całonocnej imprezy były warsztaty informatyczne prowadzone przez studentów. Młodzież podzielona na siedem mniejszych grup z zaciekawieniem wysłuchała wykładów na temat bezpieczeństwa w sieci oraz historii gier komputerowych. Studenci przeanalizowali wiele ciekawych symulacji komputerowych. Dodatkową atrakcją były warsztaty robotyki poprowadzone przez naszych trzecioklasistów. Z prowadzeniem zajęć dla najmłodszych świetnie poradzili sobie Łukasz Osowski, Łukasz Zabrocki i Maksymilian Kosobucka z klasy III b. Uczniowie szkoły podstawowej pod okiem pani Kasi Zabrockiej wykonywali ciekawe modele brył z patyczków i słomek oraz układali historyjki tangramowe. Warsztaty zakończyły się krótko przed północą. To jednak nie był jeszcze koniec zmagań naukowych.

XVI Wojewódzki Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej już za nami!

Od 16 lat organizatorem Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Śpiewaj razem z nami' jest Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Czersku i od 16 lat odbywa się on w Ośrodku Kultury w Czersku. Patronat Medialny obejmuje Wizja Lokalna Czersk. Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Grupa M – możesz wszystko …
XVI WPPDiM zainaugurowały: burmistrz Czerska pani Jolanta Fierek oraz dyrektor Zespołu Szkół pani Ewa Wrycza.
W tegorocznej edycji WPPDiM, podczas dwóch dni zmagań konkursowych wystąpiło 63 solistów i 14 zespołów m.in. z Bytowa, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Chojnic, Rytla, Pelplina, NIedarzyna, Tucholi, Stobna, Kokoszkowych, Kościerzyny, Chmielna, Gdyni, Gniewu, Piły, Łęga i Czerska.
W jury, któremu przewodniczyła już po raz 16 pani Izabella Pruszak. zasiadały panie: Zofia Kucharska, Gabriela Kulczyk, Dorota Thiede, Anna Ferens oraz pan Jarosław Grzelak.
Oprawą techniczną WPPDiM zajęli się: pan Wojciech Bruski oraz pan Piotr Babinski. Dyplomy dla uczestników przygotowała pani Marzena Jarosz, plakaty natomiast pan Grzegorz Orlikowski.
Zmagania konkursowe poprowadziły: uczennice LO Weronika Chmist, Aleksandra Sikorska, Weronika Czarnowska oraz Weronika Pastwa z ZS im. Jana Pawła II, a wolontariuszki z naszej szkoły oraz z LO zadbały o stronę porządkową i kulinarną WPPDiM. Dla uczestników i gości nie zabrakło, jak co roku, drożdżówek z piekarni "Magdalenka", napojów zafundowanych przez sklep „U Lucyny”, łakoci, kawy czy herbaty.
Gościem WPPDiM, już po raz kolejny był Zespół Tańca Nowoczesnego Paradise, który w piątkowy wieczór wystąpił podczas koncertu galowego w Hali Sportowej im. Romana Bruskiego. Koncert poprowadził pan Robert Szydełko. Obok widowiskowych pokazów wszystkich formacji Paradise, można było podziwiać umiejętności wokalne laureatów WPPDiM. Zabrzmiały również utwory instrumentalne w wykonaniu Maksymiliana Grzelaka z Czerska oraz Mateusza Nawrockiego z Gniewu.
Uczes
XI FESTIWAL NAUK ŚCISŁYCH

Podążając za słowami znanego polskiego matematyka Jędrzeja Śniadeckiego: „Matematyka jest królową nauk, jej ulubieńcem prawda, a prostość i oczywistość jej strojem”, jedenastego maja, już po raz jedenasty, w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Czersku zorganizowano Festiwal Nauk Ścisłych.

Jak co roku uczestniczyły w nim gimnazja z sąsiednich miejscowości: Rytla, Łęga, Szlachty, Osiecznej no i Czerska. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonała Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Czersku – Ewa Wrycza. Podczas festiwalu nastąpiła prezentacja wszystkich zgłoszonych szkół. Na hali sportowej można było podziwiać piękne roboty i zwierzęta wykonane z brył: wielościanów, graniastosłupów i ostrosłupów oraz przepiękne plansze matematyczne i historyjki tangramowe przygotowane przez uczniów. Tego dnia odbyło się wiele ciekawych konkursów, turniejów i pokazów matematyczno – fizycznych. Uczniowie klas II sprawdzili swoje umiejętności rywalizując w turnieju „Przy sporcie o matematyce i fizyce”. Podczas gdy część drużyny wykonywała zabawne konkurencje sportowe, pozostali zmagali się z łamigłówkami, krzyżówkami i rebusami matematyczno-fizycznymi. Tegoroczny turniej wygrała drużyna z gimnazjum w Czersku, II miejsce wywalczyła drużyna gimnazjalistów z Łęga, a III zajęła drużyna ze Szlachty.


Gminny Konkurs Języka Angielskiego "Master of English"
Język angielski
We wtorek 16 maja troje uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego „Master of English” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Gotelpiu. Rozwiązywali oni pisemny test sprawdzający umiejętności rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu pisanego, leksykę i gramatykę.

Naszą szkołę reprezentowali: Julia Kierska z kl. VI b oraz Paweł Brzeziński i Franciszek Czapiewski z kl. VIa. Wprawdzie nasi uczniowie nie znaleźli się w ścisłej czołówce, ale dzielnie walczyli o jak najwyższe wyniki. Gratulujemy uzyskanych rezultatów!


Dzień Języków Obcych
Język angielski
Dnia 15 maja odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali na ten dzień prace plastyczne zarówno w języku angielskim, jak i niemieckim, które obrazowały wybrane święta w krajach anglo- i niemieckojęzycznych, potrawy charakterystyczne dla danych krajów, znane postacie i dyscypliny sportowe. Pomysły wykonania były przeróżne, o czym mogliśmy się przekonać oglądając wystawę tych prac na parterze szkoły.


II Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych


10 maja 2017 roku odbył się w Zespole Szkół im Jana Pawła II w Czersku
II Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych dla uczniów gimnazjum. Konkurs został zorganizowany na terenie Hali Sportowej im. Romana Bruskiego. Każdą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna. W konkursie wzięło udział łącznie 24 uczniów z aż 8 szkół naszego województwa.

1. Sopockie Autonomiczne Gimnazjum Sopot
2. I Społeczne Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego
3. Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach
4. Gdańskie Autonomiczne Gimnazjum
5. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Czersku
6. Katolickie Gimnazjum im. Romualda Traugutta
7. Zespół Szkół nr 1 w Karsinie
8. Zespół Szkół w Rytlu

Złote Kocanki piaskowe

Udział w XIV Zaborskim konkursie ekologicznym o „Złote Kocanki piaskowe”, który odbył w Kaszubskim LO w Brusach wzięli następujący uczniowie: Karolina Andrzejewska kl. III b, Elizeusz Dołęcki kl. II c, Paweł Konkolewski kl. III b, Wiktoria Prolejko kl. II b, Wiktoria Światowa kl I c i Laura Szpręga kl. III b.

W eliminacjach uczestniczyło 30 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatów chojnickiego, kościerskiego, słupskiego i tucholskiego. Uczniowie rozpoznawali wybrane rośliny na podstawie zdjęć. Musieli wykazać się znajomością 250 gatunków roślin rosnących na Kaszubach.


Naszym koleżankom i kolegom gratulujemy pasji i zainteresowania otaczającą nas zieloną przyrodą.
Każdy z uczestników otrzymał nagrody, które ufundowali Nadleśnictwo Rytel, Zaborski Park Krajobrazowy, Park Narodowy „Bory Tucholskie”, Nadleśnictwo Czersk, Nadleśnictwo Przymuszewo, Zaborskie Towarzystwo Naukowe i Centrum Edukacji Ekologicznej z Gdańska. Obsługę techniczną zapewniło Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące. Zdjęcia i prezentacje konkursowe przygotował Zbigniew Gierszewski z ZTN.

Konkurs Ornitologiczny
Uczniowie z naszej szkoły w składzie: Paweł Konkolewski z kl. III b, Elizeusz Dołęcki z kl. II c, Jakub Dudra z kl. II d i Arkadiusz Smagliński z kl. II d przystąpili do XVI edycji Regionalnego Konkursu Ornitologicznego "Ptaki drapieżne - nasi sprzymierzeńcy", którego organizatorem jest Technikum Leśne w Tucholi.
W eliminacjach wzięło udział 20 uczniów z 7 gimnazjów:
-Gimnazjum nr 1 w Tucholi,
-Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół w Pruszczu,
-Gimnazjum w Czersku,
-Gimnazjum nr 2 w Chojnicach,
-Gimnazjum nr 3 w Chojnicach,
-Gimnazjum Akademickie w Toruniu,
-Gimnazjum nr 1 w Lnianie.
Uczniowie rozwiązywali test półfinałowy, w którym musieli wykazać się znajomością biologii, fizjologii i ekologii ptaków drapieżnych oraz sów. Przed rozpoczęciem rundy finałowej zwiedzili szkołę oraz oranżerię ptasią. W finale należało rozpoznać ptaki drapieżne ze zdjęć.
Naszym uczniom gratulujemy pasji ornitologicznych i życzymy dalszych sukcesów w konkursach ekologicznych.

I miejsce Pauliny w konkursie ekologicznym

W konkursie organizowanym przez Nadleśnictwo Woziwoda pt. "Drewno surowcem doskonałym, ekologicznym". w grupie wiekowej V: uczniowie gimnazjum Paulina Drążek z kl. II c zajęła lokatę I.

Celem konkursu była popularyzacja wśród młodzieży szkolnej wiedzy na temat właściwości ekologicznych drewna.

Zwyciężczyni konkursu musiała wykazać się wiedzą połączoną ze zdolnościami plastycznymi poprzez wykonanie portfolio zgodnego z tematem.
Prace oceniała komisja w czteroosobowym składzie: Mariola Wenda (Technikum Leśne w Tucholi), Adrian Talaśka, Karolina Kabat oraz Dorota Rząska-Lis (Nadleśnictwo Woziwoda).
Serdeczne gratulacje dla laureatki konkursu.

„Dwójka” w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Liga Matematyczna
W poniedziałek, 24 kwietnia odbył się finał XVI edycji Ogólnopolskiej Ligi Matematycznej im. Zdzisława Matuskiego - konkursu organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące i Akademię Pomorską w Słupsku. Prowadzącym konkurs od lat przyświeca ten sam cel – zarazić matematyczną pasją jak najwięcej utalentowanej młodzieży, bo „przy pomocy matematyki, tworu swego niedoskonałego umysłu, człowiek zmierzył przestrzeń tak wielką, że nie może jej objąć wyobraźnią" (M. Kline).
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 700 uczestników ze szkół podstawowych, około 250 uczniów gimnazjów oraz 130 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do ścisłego finału zakwalifikowało się około 70 najlepszych matematyków w każdej z trzech grup wiekowych. W zmaganiach finałowych uczniowie musieli wykazać się szeroką wiedzą matematyczną, dalece wykraczającą poza ramy programowe. O miejscach na podium zdecydowała łączna liczba punktów uzyskanych przez uczestników po trzech etapach korespondencyjnych, etapie półfinałowym, który odbył się w lutym w I LO w Słupsku oraz etapie finałowym.
Świadomy konsument Europy
Minęła X edycja powiatowego konkursu „Świadomy konsument Europy” organizowana przez Zespół Szkół nr 7 w Chojnicach. Uczniowie w składzie Paulina Drążek z kl. II c, Julia Fryca z kl. II e i Kacper Gąsecki z kl. II c wywalczyli III miejsce. Rywalizacja rozpoczęła się od indywidualnego napisania testu sprawdzającego znajomość ekoznaków. Następnie drużyna zaprezentowała przygotowaną pracę multimedialną pt. „Moja mama też zna ekoznaki”. Potem układali domino, dobierali ekoznaki w pary, odgadywali odsłaniany ekoznak i dopasowywali go do danego kraju. Celem konkursu była umiejętność odczytywania ekoznaków umieszczanych na opakowaniach produktów. Biorący udział w konkursie otrzymali słodki poczęstunek i zostali nagrodzeni. Do domu wrócili bogatsi w kolejne doświadczenie przyrodnicze. Organizatorom dziękujmy za wspaniałą atmosferę.
LAUREATKI KONKURSU BIBLIJNEGO
KonkursyZa nami finał VIII Konkursu Biblijnego organizowanego przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II Diecezji Pelplińskiej, odbywającego się pod patronatem kuratorów oświaty województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Tematem tegorocznej edycji była osoba Jezusa Chrystusa w Ewangelii wg św. Marka. W etapie finałowym nasze gimnazjum reprezentowały: Anna Mollin z kl. II f oraz Julia Łangowska z kl. III c

Galeria zdjęć
Konstytucja 3 Maja

Dnia, 5 maja odbył się uroczysty apel z okazji święta Konstytucji 3 Maja.
Krótkie wspomnienie tamtych czasów, przedstawienie realiów politycznych i kulturalnych przygotowali gimnazjaliści pod okiem pani Renaty i Kasi.
III etap Ligi Mat-Fiz
Liga Matematyczno-FizycznaZapraszamy na III etap Ligi Matematyczno-Fizycznej w poniedziałek 8 maja o godzinie 8.00 do sal 36 i38.

DRZWI OTWARTE W CZERSKIEJ „DWÓJCE”
Już po raz drugi w Zespole Szkół im. Jana Pawła II otwarto drzwi dla uczniów i rodziców, by mogli poznać życie szkoły od środka.
27 kwietnia, przed południem, gościliśmy grupy zerowe wszystkich czerskich przedszkoli. Zgodnie z reformą oświaty, pierwszoklasiści po wielu latach znowu zawitają w progi „Dwójki”. Była więc okazja, by pod okiem wychowawczyń i starszych kolegów, sprawdzić, czym tak naprawdę żyje szkoła.
Dzieciaki wzięły aktywny udział w rozgrywkach sportowych, spotkały się z różnymi dziedzinami wiedzy na kreatywnych stoiskach przedmiotowych. Z zaciekawieniem i pasją maluchy podejmowały różnorodne zadania, zbierały punkty i odbierały nagrody.